Korida- zábava?
Anatomie býčího zápasu.
Tento se konal v Zaragoza, ve Španělsku v říjnu 1998 .
- Šest býků zemře.
- Tři toreadoři (matadoři) zabijí každý dva býky.
- Pro každého býka má boj tři části:
Část 1.:hoch nazvaný pikador, se zavázanýma očima na koni, dává krátké údery oštěpem mezi býkovi ramena. Vytékající proud krev býka trochu oslabuje.
Část 2.:pár chlapů nazvaných banderilleros bodnou dlouhé ozdobné šipky s větvičkami (kopí s třásněmi) do ramen býka. Ty ho dále oslabují.
Část 3.:toreador nechá býka probíhat skrz jeho červeným pláštěm.
Když se býk dost unaví, toreador ho probodne dlouhým meč a zasune do něho celou čepel . Býk krvácí a na vnitřní zranění umře do několika málo minut. Pak klesne k zemi. Bodnou býka do mozku řeznickým nožem a bezohledně ho vytáhnou a způsobí mu utrpení.
Koně odtáhnou mrtvého býka.
Jestli toreador odvedl čistou práci (určí prezidentem arény) odřízne býkovi ucho a hodí ho do zástupu. Lepší jsou dvě uši. Opravdu ohromující je, když uřízne obě uši a ocas.
Komentáře
Přehled komentářů
část 1 - Zde pozor, aby nedošlo k omylu - oči nemá zavázané pikador, ale kůň. Zákon povoluje nanejvýš tři rány kopím, běžně se ale dává jen jedna nebo dvě.
část 2 - oněm šipkám se říká banderillas. Jsou to hůlky s harpunovitým zakončením a ozdobené papírovými třásněmi.
část 3 - té se říká faena a matador zde předvádí suertes(figury) s muletou(červená látka na tyčce). Podle této části je matador hodnocen. Suertes by tudíž měl předvést elegantně a v blízkosti rohů.
Zabití býka - Při správně provedeném se matador nakloní přes býčí rohy a vrazí mu meč mezi lopatky. Vše ostatní se pokládá za vraždu Jedná se nejnebezpečnější část faeny a nejvíc zranění utrží matadoři právě při ní. Když býk hned neumře, bodnou ho dýkou mezi obratle a přetnou míchu, což znamená rychlou smrt. Když matador nezabije býka rychle a čestně, může se rozloučit s trofejemi.
Trofeje - každá z nich znamená, že se divákům matadorova práce líbila, tj. že předvedl dobrou faenu a čestně a rychle zabil býka. Když získá dvě uši, je to skvělý výkon a diváci ho obvykle vynesou na ramenou. Ocas se uděluje jen ve výjimečných situacích, v prestižních arénách ani ne jednou do roka.
Na koridě se nezabíjí pro zábavu. Jde o ritualizovanou porážku, to znamená, že maso se pak sní. Prý je navíc velmi kvalitní. Pokud jíte maso, nestěžujte si, jaký je to „hnusný vraždění chudáčků býčků“, protože arénní býci pocházejí ze speciálních farem zvaných ganaderias, na kterých žijí vcelku svobodný život, ale „to“, co máte na talíři nejspíš vyrostlo v kotci dvakrát dva metry. Nenutím vás, abyste byli vegetariáni, ale aspoň nebuďte pokrytci.
několik poznámek k textu
(Tikujanka, 1. 1. 2010 18:02)