Alternativy
Poslední výzkumy v oblasti technik tkáňových kultur ukazují, že mimo organismus lze uchovat mnoho druhů buněk po delší a delší dobu, v některých případech téměř neomezeně. Jednotlivé komplexy buněk mohou být pěstovány společně za účelem vytvoření realističtějšího modelu části těla - například kůže. Další pokroky v technologii vedly k vyvinutí nesmírně citlivých a vyspělých přístrojů, které mohou monitorovat buněčné kultury a zjišťovat nepatrné změny v buňkách. Buněčné kultury jsou zajímavé a rychle se rozrůstající odvětví výzkumu a představují velkou naději pro nahrazení pokusů na zvířatech a rovně pro zdokonalení kvality celého lékařského výzkumu.
Například vakcína proti vzteklině, která byla vyráběna na kachních zárodcích, je v současné době vyráběna metodou in vitro na lidských diploidních buňkách. Tato metoda produkuje vakcínu, která je desetkrát účinnější, lacinější a bez vedlejších účinků. V USA Národní ústav pro výzkum rakoviny ( NCI National Cancer Institute ) zastavil používání myší s leukémií při hledání léku proti rakovině poté, co bylo přiznáno, jak jsou pokusy na myších bezvýsledné. Místo toho nyní používají lidské rakovinné buňky pěstované v laboratořích.
Buňky ze srdce jsou pěstovány za účelem snadnějšího porozumění srdeční činnosti a vytvoření léků na srdeční choroby. Kousky lidských srdečních tepen byly pěstovány a použity na pomoc výzkumu příčin infarktů.
Jiným testem in vitro je tzv. "Neutral Red Assay", ve kterém se přidává k buněčným kulturám testovaná látka společně s barvou zvanou "neutrální červená". Při tomto testu toxicity se obarví pouze živé buňky, takže zdravé buněčné kultury zrůžoví, ale buňky, které zemřely následkem na otravu testovanou látkou, zůstanou bledé.
Toto je ale jen pár příkladů z
mnoha způsobů, kterými mohou buněčné kultury nahrazovat zvířata ve
výzkumu chorob, vývoji nových způsobů léčby a v testování léků.
Představují obrovský potenciál pro budoucnost.
Pravděpodobně jedním z nejúspěšnějších
alternativních testů je EYTEX test, vytvořený jako náhrada k DRAIZE
testu dráždivosti na oko. Test DRAIZE je založen na kapání testované
chemikálie do oka králíka, ale EYTEX test používá proteinový roztok
získaný z fazolí. Kdy je do roztoku přidána testovaná látka, tak
jakékoliv poškození proteinu má za následek vzrůst zakalení roztoku,
což může být měřeno a tak lze předpovědět nakolik ta látka podráždí
oko. EYTEX je prodáván jako souprava a je nyní s velkým úspěchem
používán společnostmi jako je the Body Shop k testování jejich
kosmetických výrobků. Nicméně navzdory množství programů osvědčujících
spolehlivost tohoto testu stále ještě některé společnosti provádějí
test DRAIZE.
Ve vzdělávání se počítačové programy používají k nahrazení pokusů na zvířatech ve výuce biologie, medicíny a veterinárních věd. Na rozdíl od živých zvířat lze použít počítačové programy opakovaně. Umožňují studentům pokrok v jejich vlastním tempu, zopakovat část pokusu i vytvářet a opravovat chyby.
Počítače jsou schopné shromažďovat
obrovské množství informací v databázích. Tyto se mohou efektivněji
využít k společnému skladování a zpřístupňování údajů, což může
zabraňovat zopakování už provedených testů na zvířatech. Bohužel
některé výsledky nejsou zveřejňovány kvůli "obchodnímu tajemství".
Počítače také mohou poskytovat informace o alternativách a údaje o
reakcích lidí.
Existuje rozmanitost snímacích technik s různou citlivostí a kapacitou. Počítačová tomografie (CAT) používá rentgenové paprsky k vytvoření podrobného třírozměrného obrazu těla. Pozitronová emisní tomografie (PET) může poskytovat velmi přesné obrazy specifických oblastí - jako je například mozek. PET je používána ke sledování působení léků na rakovinu, alzheimerovu chorobu, epilepsii, schizofrenii a choroby srdce. Magnetoencefalografie (MEG) měří nepatrné magnetické pole spojované s nervovými buňkami, a tak umožňuje objevení cesty uvnitř mozku a nervového systému.
Tyto nové zobrazovací techniky otevírají podněcující nové způsoby provádění biologického výzkumu. Bohužel v současné době není plně využíváno jejich velké uplatnění při nahrazování pokusů na zvířatech.