Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vegetariánství a Veganství

18. 6. 2007
VEGETARIÁN
odmítá "produkty jatek". Pokud jí něco živočišného původu, tak to bývá med, vajíčka, mléko.
VEGAN
se živí čistě rostlinnou stravou. Někde, někdy jej nazývají též "úplným vegetariánem".

HLAVNÍ ARGUMENTY
PRO UPŘEDNOSTŇOVÁNÍ ROSTLINNÉ STRAVY

Zdravotní:
Je prokázáno snížení možnosti "dostat" rakovinu, infarkt a řadu dalších nemocí, prodloužení "aktivního" a celkového věku (Albert Schweitzer se snad i proto dožil 9O-ti let, Axel Munthe 92 let a G.B.Shaw 94 let).
Ekonomické:
Vznik jedné jednotky živočišné bílkoviny vyžaduje 8 až 15 jednotek bílkoviny rostlinné (a tak např. i u nás jsou vždy 3/4 úrody určeny ke zkrmení "hospodářskými" zvířaty!). Ze 2 ha orné půdy tak žije 1 konzument masa, i když tatáž plocha je schopna uživit 14 vegetariánů nebo 5O veganů.
Ekologické:
Z předchozího faktu vyplývá možnost obrovské úspory orné půdy, takto získané plochy by bylo možné opět přeměnit v lesy, mokřady a louky, navíc by se ze zemědělství dala vyloučit "chemie". Především nepřímo spotřebuje denně (!) člověk "masojed" na svou stravu 18 800 litrů vody, zatímco vegetarián 5 4OO, vegan 1350.
Etické:
Jana Bílková: "Otázku, zda nezpůsobuji rostlinám stejné utrpení, mohu zodpovědět jen vzhledem ke svým schopnostem člověka naslouchat přírodě a řídit se s citem její odpovědí: mně dostupné poznání mi říká, že pšenice při sklizni trpí méně nežli kráva na jatkách."

SLAVNÍ VEGETARIÁNI ČI VEGANI

Zarathuštra, Seneca, Ovidius, Sokrates, Platon, Pythagoras, Hippokrates, Plutarchos, Porfyrios, Hérakleitos, Diogenes, Vergilius, Origenes, Spinoza, Chryzostom, Tertullianus, Buddha, Akbar Veliký, Klement Alexandrijský, Ašóka, František z Assisi, Leonardo da Vinci, Isaak Newton, Blaise Pascal, W.Shakespeare, J.W.Goethe, Friedrich von Schiller, Friedrich Nietsche, Richard Wagner, Henry Salt, Henrik Ibsen, J.J.Rousseau, P.B.Shelley, I.B.Singer, H.G.Wells, L.N.Tolstoj, Romain Rolland, Voltaire, Alexander Pope, Dalajláma, Swami, Mahátmá Gándhí, Benjamin Franklin, Abraham Lincoln, T.A.Edison, Henry Ford, Charles Darwin, H.D.Thoreau, Maxim Gorkij, John Milton, Selma Lagerlöffová, Alphonse de Lamartine, Michel de Montaigne, Maurice Maeterlinck, G.G.Byron, Ludwig Zamenhof, R.W.Emerson, J.B.Klemens, Baden Powell, Franz Kafka, Miroslav Tyrš, Emanuel Swedenborg, J.B.Shaw, Albert Schweitzer, Arthur Schopenhauer, Albert Einstein, Jack London, Rabíndranáth Thákur, Morgenstern, Martinus, Lester Smith, Axel Munthe, Johny Cash, Paul McCartney, George Harrison, Donovan, Sting, Bryan Adams, Peter Gabriel, Annie Lenoxová, Kate Bushová, Brigitte Bardotová, Kim Basingerová, Daryl Hannahová, Woody Harrelson, Alan Jones, Carl Levis, Edwin Moses, Paavo Nurmi, Ridgely Abele, Sixto Linares, Robert Sweetgall, Dave Scott, Christine Barrettová, Estelle Grayová, Cheryl Mareková, Martina Navrátilová, Gunde Swan, Roy Hilligan, Andreas Cahling, Murray Rose, Pierro Verot, James a Jonathan de Donatové, Stan Price, Bill Pickering, Bernard Weatherall, Twiggy, Tatjana Patitzová, Jana Kratochvílová, Zuzana Bubílková, Eva Vejmělková, Robo Grigorov...

Na námitku: "Klidně si buďte vegetariány, když chcete, ale po ostatních to nechtějte!" vznesenou kýmsi vůči organizaci PETA odpověděl mluvčí PETy takto:"Z morálního hlediska nejsou rozhodnutí konat činy, které ubližují jiným, záležitostí osobní volby. Vražda, zneužití dítěte a krutost ke zvířatům jsou zcela nemorální. Naše společnost nyní podporuje požívání masa, a tak i utrpení zvířat s tím spojené, ale dějiny ukazují, že společnost kdysi podporovala zotročování lidí, dětskou práci a mnohé jiné praktiky, uznané v současnosti jako špatné, nemorální."

Poznámka:
People for the Ethical Treatment of Animals (Lidé za etické zacházení se zvířaty) - v současnosti nejmohutnější a nejvlivnější z organizací za osvobození zvířat ve světě.

                      http://www.thereddragonhood.com/images/rabbit.jpg

      

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jakej Darwin?? LOL

(karpi, 6. 2. 2011 16:19)

Hele, co to tady máte za výmysly..
Tak kupříkladu Charles Darvin, podle mých zdrojů, byl proslulý tím, že na svých cestách na co příšel, to sežral. Všechny ty svoje druhy prohnal nejdřív vlastním žaludkem..

re: zdravotni

(Libor, 8. 7. 2009 10:49)

90 let neni zadny vek:P